ARCHIWUM: 2005-2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016  | 2017 | 2018 | 2019 | 2020

 
2009

Serwisy regionalne dostępne są tutaj: www.gminakramsk.pl | www.gokramsk.pl | www.helenow.com

Kanały:                  

Zapraszam !

 

16 lutego 2009

Dzięki uprzejmości Mirka Wiśniewskiego udało nam się dotrzeć do prawdziwych "perełek", czyli dwóch kronik, które swego czasu prowadził jego ojciec Antoni Wiśniewski, długoletni przewodniczący LZS Helenów oraz sekretarz OSP Helenów. Jedna kronika, ta którą dziś udostępniamy, to wycinek historii helenowskiego LZS-u z lat 1980 - 1986, druga, którą udostępnimy w późniejszym czasie, to historia jednostki OSP Helenów od 1920 do 1993 roku. Zawierają około 1700 fotografii, opisy wydarzeń, komentarze, wycinki prasowe oraz ... refleksje autora. Są naprawdę imponujące, ważą w sumie 9,2 kg ! Jestem przekonany, że stanowią wspaniały dokument-świadectwo czasów w jakich powstawały. Chciałbym też, aby zgodnie z wolą ich autora, były źródłem wiedzy o naszej miejscowości i naszych przodkach. Z tego też względu podjęliśmy się trudu ich digitalizacji i cyfrowej prezentacji. Pozostawiam więc Was sam na sam z naszą historią, historią pisaną z myślą o nas i o przyszłych pokoleniach. Pisaną ręką i aparatem fotograficznym Antoniego Wiśniewskiego. Zobacz Kronika LZS Helenów  ( 9,1 MB )

26 marca 2009

Tak się ostatnio porobiło, że zaangażowałem się w przedsięwzięcia prowadzone przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku. Bardzo mi odpowiada formuła otwartości, która zagościła (może na dłużej ?), w progach tej instytucji. Z tego też powodu relacji z wydarzeń kulturalnych naszej gminy szukajcie na stronie www.gokramsk.pl

12 maja 2009

8 maja byłem na odpuście w parafii św. Stanisława Męczennika w Kramsku. Postanowiłem bowiem sfotografować to jakże barwne widowisko. Zobaczcie foto które zrobiłem.

21 sierpnia 2009

Ukazała się dawno obiecana i oczekiwana płyta zespołu wokalno-instrumentalnego SERENADA z Grąblina. To ukoronowanie prawie już 20-letniej działalności tegoż zespołu i tym bardziej cieszymy się, że ten projekt udało się pomyślnie zakończyć. Cała płyta to 64 minuty muzyki utrzymanej w klimatach lat 70-tych. Nad ostatecznym kształtem płyty pracował cały zespół w składzie: Czesława Kubiak, Wanda Robecka, Wanda Stuczyńska, Wanda Wieczorek, Danuta Jakubowska oraz Barbara Palutka. Utwory muzycznie zaaranżował Jan S. Urbaniak, realizacją studyjną zajmowałem się osobiście zaś fotografie i projekt okładki wykonała Iwona Skutecka. Na płycie zatytułowanej SPEŁNIONE MARZENIA znalazły się takie utwory jak: "Ce la vie", "Co jej mogłeś dać", "Greckie wino", "Kocha się raz", "Santa Maria" oraz "To co zdarza się raz". W sumie jest ich 19 i naprawdę warto ich posłuchać. Oficjalna premiera nastąpi w dniu 23 bm. podczas mających miejsce w Grąblinie tegorocznych dożynek. I tak jak napisaliśmy na okładce płyty: "Wasz śpiew oraz radość z tego co robicie urzekły nas do tego stopnia, że postanowiliśmy zrealizować to nagranie i wydać niniejszą płytę. To taki skromny od nas prezencik". Dalszych sukcesów dla Was, a wszystkim słuchającym prawdziwej radości z owoców Waszej pracy.

3 września 2009

Dzietrzkowice to wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim, w gminie Łubnice. Trafiliśmy tam z naszą kamerą nie przypadkowo lecz na zaproszenie Hirka Szymanka, jednego z pomysłodawców i organizatorów LATA NA MARSZOWĄ NUTĘ. Tuż po przyjeździe trafiliśmy prosto w objęcia Mariana Brząkały – to drugi sprawca całego „zamieszania” jak mówi sam o sobie. Siedząc w miejscowej restauracji i popijając kawę rozmawiamy o pomyśle i początkach, wszak już trzeciej takiej imprezy. Jak mówi Marian – to potrzeba propagowania muzyki orkiestrowej, wspólnego muzykowania oraz chęć przyciągnięcia młodzieży do nauki gry na instrumentach, a także stworzenie możliwości do miłego spędzania popołudniowego czasu – były czynnikami decydującymi o powstaniu LATA NA MARSZOWĄ NUTĘ. W dwudniowym festynie udział bierze 6 orkiestr dętych, które występują z 20-to minutowym koncertem. W tym roku mieliśmy okazję posłuchać: orkiestry dętej OSP z Dzietrzkowic pod batutą kapelmistrza Józefa Rybskiego, orkiestry dętej ze Żdżar pod batutą Kapelmistrza Tadeusza Pietrasa, młodzieżowej orkiestry dętej z Łowkowic, którą dyrygował kapelmistrz Wiktor Poloczek oraz orkiestry dętej OSP z Łubnic pod batutą kapelmistrza Artura Krzęcia. Na scenie zaprezentował się również kwartet muzyczny „The Four Brass Łubnice”, którego muzycznie prowadzi Damian Janas.
Trudno byłoby nie wspomnieć o grupie mażoretek z Dzietrzkowic, którymi opiekuje się Iwona Olek oraz o mażoretkach z Łubnic. Pozostawmy to jednak znawcom połączonych zmysłów wzroku i słuchu, albowiem zjawisko trudne jest do opisania i łatwo byłoby pięknu zaszkodzić. W uroczystej defiladzie główną ulicą Dzietrzkowic udział też biorą motocykliści. W ten sposób – jak powiedział nam jeden z nich – chcą wesprzeć śmiałe i odważne pomysły organizatorów i przyczynić się do popularyzowania idei LATA NA MARSZOWĄ NUTĘ.
Nie chcemy nudzić słowami, ale wypada jeszcze wspomnieć o pozostałych organizatorach, a są nimi: Józef Rybski, Adam Nowak, Bartek Sołyga, Karol Lipieta, Wiesław Sołyga, Łukasz Lipieta. W przygotowaniach zaś udział brali wszyscy członkowie orkiestry. Okolicznościowe statuetki oraz dyplomy wręczali: Andrzej Szymanek –starosta powiatu wieruszowskiego, Krzysztof Piasta – sekretarz gminy Łubnice oraz Stanisław Kaleta – prezes OSP w Dzietrzkowicach.
Finansowo pomogło starostwo powiatowe w Wieruszowie oraz urząd gminy w Łubnicach, zaś poczęstunek podczas festynu przygotowały członkinie K.G.W w składzie: Bogusława Olszewska, Henryka Olek, Anna Nowak, Elżbieta Nowak, Jolanta Kaleta, Teresa Mencała, Barbara Skał, Małgorzata Stępień, oraz Aneta Kaczor.
Tradycją festynu jest też występ „Gościa specjalnego”, którym w tym roku był zespół „Karpowicz Family” (cudowny barwny występ dwóch panów w podeszłym już wieku w towarzystwie gibkich tancerek). Na zakończenie, na scenie wystąpiła – wielekroć już tutaj goszcząca - KWAŚNICA BAVARIAN SHOW, przy występie której bawiono się do późnych godzin nocnych.
Żal było opuszczać rozbawionych mieszkańców Dzietrzkowic. Słońce już dawno skryło się za wieżą widocznego w oddali kościoła. Wracaliśmy drogą w kierunku Łubnic, wśród pachnących zbożem pól trochę zmęczeni nadmiarem wrażeń z postanowieniem, że jeszcze tutaj wrócimy. Zobacz foto video (78 MB)

25 września 2009

19 września br. trafiłem z kamerą do Drążnej (wieś w powiecie słupeckim), na uroczystość nadania gimnazjum imienia Polskich Noblistów oraz poświęcenia sztandaru. Nie będę tutaj wymieniał długiej listy Gości, którzy na tą uroczystość przybyli (dostępna na stronie szkoły www.drazna.prv.pl). Słowa podziękowania należą się jednak Leszkowi Tyliszowi, albowiem to on zaprosił mnie na tą uroczystość. Leszku - dziękuję. W kościele w Młodojewie, miejscowy ksiądz proboszcz Karol Bruda powitał wszystkich przybyłych, zaś okolicznościowe kazanie wygłosił ks. biskup Wojciech Polak. On też dokonał aktu poświęcenia sztandaru Publicznego Gimnazjum w Drążnej. Rewelacyjnie śpiewały dzieci z parafialnej scholi pod kierownictwem Emilii Wyszyńskiej. Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie gimnazjum w Drążnej. Wszystkich przybyłych powitała dyrektorka gimnazjum Danuta Samul, dokonano uroczystego przecięcia wstęgi na pamiątkowej ścianie. Wśród przybyłych gości, obecna też była  grupa niemieckich uczniów z partnerskiej szkoły w Niederwalgern z opiekunkami, panią Gabriele Schmitt i Ahenk Cakar. Kolejny raz wspaniale zaprezentowała się młodzież w montażu słowno - muzycznym prezentującym kolejno sylwetki patronów szkoły. Były kwiaty, upominki i okolicznościowy tort. Były wspomnienia i plany na przyszłość. I radość, że znów wspólnie udało się czegoś dokonać. Mnie zaś przyszło poznać kolejną wspaniałą grupę ludzi, którzy w niewielkiej wsi robią kawał dobrej roboty i nie pozostaje mi nic innego jak tylko życzyć im wytrwałości i satysfakcji w dalszej pracy. Zobacz video (48 MB)

 
Copyright © 1980 - 2020 by Andrzej Michalak | All Right Reserved | WARUNKI UŻYTKOWANIA SERWISU | POLITYKA PRYWATNOŚCI
Strona optymalizowana do rozdzielczości ekranu 1920 x 1024 oraz przeglądarki IE 6.0 lub wyższej | Aktualizacja: 10 kwietnia 2017